Karrier

Érettségi: a diákok már űzik a harmadik nagyvadat – elkezdődött a történelem írásbelije

Elérkezett a harmadik nagy, kötelező tárgy, a történelem írásbelijének ideje: ma reggel kilenctől ezt írják a végzős középiskolások. A hagyományoknak megfelelően az idei érettségi vizsgák sorában is a magyar és a matek után következik a töri – remélhetőleg hasonlóan megoldható feladatsorokkal, és kevesebb váratlan eseménnyel.

A hétfőre kiírt magyar nyelv és irodalom, majd a kedden letudott matematika után itt a harmadik nagy, kötelező tárgy az idei érettségi sorozatában: szerdán a történelemtudásukról adnak számot a végzős középiskolások.

érettségi történelem matek
Ma a történelem következik az érettségi vizsgák sorában / Fotó: Czímer Tamás

Május 8-án, azaz ma történelemből középszinten 68 802, emelt szinten 7679 diák vizsgázik írásban az Oktatási Hivatal regisztere szerint. 

A mostani vizsgaidőszakban összesen több mint 49 ezer végzős középiskolás érettségizik, 

és rendes érettségi vizsgából lesz a legtöbb: a végzős tanulók 217 569 ilyen vizsgát tesznek.

Sőt, részben már tettek is.

Hibás volt-e a matekérettségi?

A teljes érettségi sorozat múlt pénteken kezdődött a nemzetiségi nyelv és irodalommal, majd ezen a hétfőn jöttek a kötelező tárgyak:

  • először a magyar nyelv és irodalom,
  • majd a matematika.

Mindkettőről úgy vélekedtek a szakértők, hogy feltétlenül más, itt-ott nehezebb, összességében azonban korrekt és megoldható volt a feladatsor. 

Győr, 2024. május 7.
Borítékot osztanak ki a matematika írásbeli érettségi vizsgán a győri Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégiumban 2024. május 7-én.
MTI/Krizsán Csaba
Adódott némi félreértés a tegnap kiosztott matekérettségik kapcsán / Fotó: Krizsán Csaba

Persze a matek kapcsán akadt egyéb vélemény is, hiszen az interneten elkezdett terjedni, hogy hibás volt a matematikaérettségi, ugyanis az egyik feladatban elírtak egy szót, és a pontatlanság a diákokat akár össze is zavarhatta – hívták fel az Eduline oktatási szakhonlap figyelmét.

Félrevezető álhír csupán

Az ügyben megszólalt az Oktatási Hivatal, amely szerint az érettségizőket és a közvéleményt félrevezetve egyes sajtóorgánumok tényként közölték azt az álhírt, hogy a 2024. május 7-én a vizsgázóknak kiosztott középszintű matematika II. feladatlap 17. feladatában értelemzavaró hiba szerepelt. Csakhogy: 

az Oktatási Hivatal azonnal ellenőrizte a vizsgahelyszínek részére kiküldött feladatlapot, és megállapította, hogy a feladatlap az említett hibát nem tartalmazza.

Hozzátettették: nem is érkezett ezzel kapcsolatos panasz, bejelentés.

Az írásbeli érettségi vizsgák május 27-ig tartanak, ezeket követően az emelt szintű szóbeli vizsgák június 5-én kezdődnek, és június 12-ig tartanak. A középszintű szóbelik csak ez után következnek június 17. és július 3. között.

Milyen lesz a felsőoktatási felvételi pontszámítása?

A mostani középszintű írásbelin akad olyan tárgy, amelynek az összpontozása 100, de olyan is, amelynek 117, úgyhogy nem kell egyből frászt kapni az esetleges különbségektől, azonban érdemes tájékozódni az eltérő számításokról az iskolában, kivált, mert a szóbelik értékelése is eltérő.

Ami az emelt, illetve középszintű érettségik felvételis értékét illeti: az emelt szintűért járó pontokat 100, a középszintűért járókat viszont csak 67 százalékos értéken számítják át.

Az idei felsőoktatási felvételi kapcsán fontos változás az is, hogy immár az egyetemek, főiskolák határozzák meg: milyen eredményekért, követelményekért adnak úgynevezett intézményi pontokat (legfeljebb 100 pontot) a tanulmányi és az érettségi pontok mellé (maximum 400 pont).

Mindenesetre a felsőoktatási felvételi ponthatárait várhatóan 2024. július 24-én hirdetik majd ki, addig lehet böngészgetni azt is, hogy melyik szak elvégzése után milyen kezdőfizetésre lehet számítani.

 

 

 

Oktatási Hivatal matematika irodalom érettségi történelem
Kapcsolódó cikkek