A világ élvonalában, a legjobb öt százalékban, mondhatni a topligában szerepel 11 magyarországi egyetem – közölte Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára a 23. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás megnyitóján csütörtökön Budapesten.

20221205 budapest hanko balazs uj felsooktatasi allamtitkar havran zoltan magyar nemzet 20221205 BudapestHankó Balázs Zoltán, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára.fotó: Havran Zoltán (HZ)Magyar Nemzet
Fotó: Havran Zoltán / Magyar Nemzet

A politikus kiemelte, hogy ritka az az ország, ahol tíz egyetemistából nyolc állami ösztöndíjjal kezdheti meg a tanulmányait. Az állami ösztöndíj mellett 33 különböző ösztöndíjat kínálnak, mintegy 70 milliárd forintból, 170 ezer hallgatónak. Hozzátette, Magyarország megmaradásához, felemelkedéséhez, sikeréhez mindig szükséges volt az a szellemi háttér, amit a hazai egyetemek biztosítottak.

Ha sikeresek vagyunk, mindig vannak olyanok, akik irigyek ránk, ezért szeretném hangsúlyozni, hogy minden körülmények között megvédjük a magyar hallgatókat, kutatókat, őket sérelem nem érheti

– ígérte Hankó, aki szerint Magyarországon jó ma egyetemistának lenni, mert a diákok választanak egyetemet, ők döntik el, hogy mit tanulnak, szabadon szervezhetik az életüket egy 300 ezres közösségben, ahol az oktató és a hallgató nem tanár és diák, hanem kollégák, akik együtt felelnek hazánk jövőképességéért.

Egy diplomás ma 36 nap alatt helyezkedik el Magyarországon, és a bérelőnye is jelentős, több mint 80 százalékos

– hangsúlyozta az államtitkár, aki célként nevezte meg, hogy 2030-ra egy hazai egyetem a világ 100, három pedig az 100 legjobbja közé tartozzon.

Közösen tehetjük sikeressé Magyarországot, legyen a hazai felsőoktatás a magyar siker kvantumtényezője

– folytatta a politikus, aki emlékeztette a február 15-i jelentkezési határidőre az idén felvételizőket.

Az Oktatási Hivatal elnöke, Brassói Sándor arról beszélt, hogy 90-100 ezer diák fog hivatást választani, a felsőoktatásba jelentkezni, az érintett szervezetek pedig mindent megtesznek annak érdekében, hogy sikeresek legyenek az eljárások. Méltatta az Educatio kiállítást is, amely szerinte jó lehetőség a megalapozott döntéshez, majd hozzáfűzte, hogy a pályaválasztás kulcskérdés a fiatalok számára, hiszen predesztinálja a jövőjüket.

Ezzel némiképp ellentmondva ezután arról beszélt, hogy a mai felsőoktatás sok irányváltást tesz lehetővé, mivel rendkívül rugalmas rendszerről van szó. A felvételi eljáráshoz a felvi.hu honlapot ajánlotta, úgy értékelve, hogy az maximális támogatást ad minden lépéshez.

A megnyitó végén bejelentették, hogy az idei EFOTT házigazdája a Pannon Egyetem lesz. Az intézmény rektora, Gelencsér András elmondta, hogy mivel 2023-ban Veszprém Európa kulturális fővárosa, a kultúra hangsúlyosan megjelenik a fesztiválon.

Vanó Renáta, az Oktatási Hivatal felsőoktatási elnökhelyettese az idei felvételi újdonságairól beszélt, kiemelve, hogy 

már nem központi feltétele a jelentkezésnek, hogy a felvételiző legalább egy tantárgyból emelt szintű érettségit tegyen. 

Ettől a követelménytől a felsőoktatási intézmények eltekinthetnek.

Az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás azzal a céllal jött létre, hogy választ adjon a felsőoktatással kapcsolatos kérdésekre, a pályaválasztás előtt álló fiatalok itt ismerkedhetnek meg a felsőoktatás aktualitásaival. A csütörtöktől szombatig tartó, a Hungexpón megrendezett oktatási seregszemlén magyar és külföldi egyetemek, főiskolák mellett nyelviskolák, tankönyvkiadók is bemutatkoznak, emellett a látogatók találkozhatnak azokkal az ipari, gazdasági szereplőkkel is, amelyek együttműködnek az említett intézményekkel. A továbbtanulni szándékozók mellett a pedagógusok, az intézményvezetők és az egyéb szakmai kiállítók számára is fontos, egyedülálló lehetőséget nyújt a rendezvény, hiszen értesülhetnek a szakmai újításokról, módszerekről – olvasható az esemény honlapján.