A pénz valódi értéke a belé vetett bizalomból fakad: bíznunk kell benne, hogy a nálunk lévő fizetőeszköz pont annyit ér, mint ami rá van írva. A hamis euró olyan súlyos gazdasági károkat okoz, ami mindenkit érint. Azt is, akit véletlenül hamis pénzzel fizetnek ki, vagy aprópénzként kapja meg, ugyanis ha a hatóságok lefoglalják, nem jár kártalanítás. Minden állam rendkívül komolyan veszi a hamisítást, és súlyosan bünteti.

One,Hryvnia,Coin,Surrounded,By,A,Large,Number,Of,TwoOne hryvnia coin surrounded by a large number of two and one euro coins close-up
Hamis euró került forgalomba, Spanyolországban gyártottak a kéteurós érméket / Fotó: Shutterstock

 

Tíz kicsi kínai

Elnézést Agatha Christie-től az olcsó poénért, de mégiscsak tény ami tény: mind a tíz letartóztatott személy kínai állampolgár. A spanyol rendőrség közlése szerint hat évig tartott a bonyolult és hosszadalmas nyomozás, főként a bűnszervezet titkos jellege miatt, valamint azért, mert nagyon nehéz volt a nyomokat követni. A hamisító banda Toledo városában működött, kéteurós érméket gyártottak, és hoztak forgalomba szerte Európában. A nyomozás feltárta, hogy a bűnözői kör közel 500 ezer darab kiváló minőségű érmét dobott piacra – írja a Deutsche Welle.

Nem az anyagi kár a lényeg

Annak ellenére, hogy a teljes gazdasági kár ebben az esetben nem túl jelentős (félmillió hamisított 2 euró „csak” 1 millió euró értéket jelent), a rendőrségi akciót nem szabad alábecsülni.

A szakértők szerint sokkal fontosabb az, hogy aki képes észrevétlenül, sikeresen, hosszú időn keresztül hamisított érméket forgalomba hozni, az ennyi idő alatt nagyon komoly szakértelemre tehet szert.

Innentől kezdve meg csak idő kérdése, hogy mikor veszi elő újra a megszerzett tudást. A másik kulcsfontosságú tényező a pénzhamisítás pszichológiai következménye: az állampolgárokat meg kell nyugtatni és biztosítani kell arról, hogy a pénzük biztonságban van, és megőrzi értékét.

Hogyan ismerhetjük fel a hamis pénzt 

A hamis bankjegy azonosítása egyszerű, az érméknél már nem olyan egyértelmű a helyzet, hiszen nincsen rajtuk hologram vagy biztonsági szál. A bankok azt szokták tanácsolni az érmék esetében, hogy mindenki figyeljen az „első benyomásra”. Nem túl egzakt ugyan ez a tanács, de mégiscsak abból lehet kiindulni, hogy olyan-e az érme, mint amilyennek általában lennie kell, vagy van valami furcsa benne.

A hamis érmék kivitelezése sokszor gyatrább, elnagyoltabb, a felülete nem egyenletes, vonalakat vagy bevágásokat tartalmazhat. Azt sem árt tudni, hogy a speciális biztonsági anyagnak köszönhetően az egy- és kéteurós középső része enyhén mágneses. Ez azt jelenti, hogy az érméket egy mágnes felveszi, és ha a mágnest enyhén megrázzák, leesnek. Ez mindenképpen hasznos támpont, így nem árt, ha van a zsebünkben egy mágnes. Hogy lesz-e időnk a boltban az aprót vizsgálgatni, az persze már más kérdés.